VI NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO 10.05.2026 r.

1. Dziś, w szóstą niedzielę Wielkanocy, gromadzimy się wokół ołtarza, aby misterium paschalne mogło przemienić nasze życie. Przyjmowanie sakramentów świętych, zwłaszcza pełny udział w Eucharystii, wsłuchiwanie się w słowo Boże – to wszystko otwiera nas na Najwyższego, który zadziwia swoją mocą, dobrocią i bezinteresownością. Tak rodzą się wiara, nadzieja i miłość – dobro, którym można i trzeba się dzielić z innymi. Właśnie w ten sposób stajemy się solą ziemi, nadajemy właściwy sens naszej doczesności.

Nabożeństwo majowe codziennie o godz. 17:30. Zadbajmy też o wizerunki Maryi w naszych domach i w przydrożnych kapliczkach. Rodzinnie gromadźmy się przy nich na śpiewanie Litanii loretańskiej, pieśni maryjnych, na różaniec czy wieczorny Apel Jasnogórski.

2. 2 marca 2025 r. na Jasnej Górze Rycerze Kolumba rozpoczęli peregrynację obrazu Najświętszego Serca Pana Jezusa w swoich wspólnotach. Od 10 do 16 maja trwa peregrynacja w naszej Radzie Rycerzy Kolumba (16707) i w naszej parafii. Abp Depo podkreślił, że serce prawdziwie pobożnego człowieka niejako instynktownie ucieka się do źródła najczystszej miłości Serca Jezusa. – To w Sercu Jezusa człowiek może znaleźć odpowiedź na swoje pytania, niepokoje i bóle. To Chrystus jest dla nas Drogą, Prawdą i Życiem, naszym Przewodnikiem i Sprawcą wiecznego zbawienia – wskazał Kapelan Stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce. Podkreślił, że „Serce Jezusa wskazuje nam drogę do współuczestnictwa w życiu Bożym i czerpania ze źródeł zbawienia, którymi są sakramenty. – I to jest wielki sens naszego życia, nikt nam tego sensu nie może przekreślić; ani ucisk, ani prześladowania, ani głód, ani niebezpieczeństwo, ani miecz – mówił za św. Pawłem abp Depo. Przez czas peregrynacji po Mszy Świętej do godziny 19:30 adoracja Najświętszego Sakramentu oraz litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa, zapraszam.

3. W najbliższy poniedziałek rozpoczniemy doroczne Dni modlitw o urodzaje i za kraje głodujące. Do środy włącznie przez wstawiennictwo Maryi oraz Świętych podczas nabożeństwa majowego będziemy prosili o błogosławieństwo Boże dla ciężko pracujących na roli, o sprzyjającą pogodę dla wzrostu zasiewów i obfitych plonów, aby nikomu w naszej Ojczyźnie i na całym świecie nie brakowało chleba powszedniego.

4. W środę, 13 maja, w liturgii wspominamy Matkę Bożą Fatimską oraz 45. rocznicę zamachu na Świętego Jana Pawła II. Mając przed oczami wydarzenia z 13 maja 1981 roku, wpatrujmy się w jego święte życie, na jego wzór starajmy się żyć w pełnej komunii z Panem Bogiem i całkowicie zawierzmy Maryi nasze rodziny i nasze osobiste codzienne sprawy.

5. W czwartek, 14 maja, w liturgii czcimy Świętego Macieja Apostoła, wybranego do grona Dwunastu w miejsce Judasza. Hebrajskie imię „Maciej” oznacza „dar Boga”. Zwróćmy się do tego Świętego, aby wspomagał nasze wysiłki codziennego stawania się darem Boga dla braci.

6. 16 maja, przypada święto patrona Polski, Świętego Andrzeja Boboli, kapłana i męczennika. Żył na przełomie XVI i XVII wieku i zasłynął jako gorliwy kaznodzieja i duszpasterz jezuicki. Zyskał miano „łowcy dusz”. Dnia 16 maja 1657 roku został schwytany przez Kozaków. Mimo okrutnych tortur nie wyrzekł się wiary w Jezusa Chrystusa. Jego relikwie znajdują się w kościele oo. jezuitów przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Niech ten Święty Patron będzie dla nas wzorem bezkompromisowości wiary i przywiązania do Zbawiciela, a zarazem orędownikiem w trudnym budowaniu ładu i jedności w naszej Ojczyźnie i we wspólnocie narodów.

7. W przyszłą niedzielę, 17 maja, będziemy celebrowali uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Rozpoczniemy też nowennę przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego. Warto odprawić to nabożeństwo, wypraszając dla siebie i innych wiele światła Ducha Ożywiciela i Uświęciciela, aby nasza wiara, nadzieja i miłość nie ustawały w trudnej codzienności.

8. W tym tygodniu patronują nam:

  • we wtorek, 12 maja – Święci Nereusz i Achilles (†około 304), męczennicy, ponieśli śmierć za wiarę i pochowani na cmentarzu przy Via Ardeatina – starożytnej drodze prowadzącej do Rzymu;
  • tego samego dnia – Święty Pankracy (około 289-304), męczennik, w czasie prześladowań chrześcijan za panowania cesarza Dioklecjana odmówił wyrzeczenia się wiary chrześcijańskiej, za co został skazany na śmierć i ścięty mieczem w wieku około 14 lat;
  • w czwartek, 14 maja – Święty Maciej Apostoł (†około 50, według innych 80), jeden z pierwszych uczniów Jezusa, wybrany został przez Apostołów do ich grona na miejsce Judasza;
  • w sobotę, 16 maja – Święty Andrzej Bobola (1591-1657), prezbiter i męczennik, patron Polski.

9. W czwartek 14 maja zapraszam dzieci, które przygotowują się do pierwszej Komunii Świętej na próbę o godzinie 16:00.
Zaś młodzież klasy VIII przygotowującą się do przyjęcia sakramentu bierzmowania zapraszam w czwartek 14.05. na Mszę Świętą o  18:00 i próbę.

10. „Różaniec ratunkiem dla Polski” włączmy się w tę inicjatywę rozważając choć jedną tajemnicę różańca w rodzinie i parafii o uratowanie Polski, za Kościół, o przemianę naszych serc.

11. Dziękuję za troskę o nasze kościoły oraz okazaną w ostatnim czasie pomoc, za każdy gest życzliwości, dobroci składam serdeczne Bóg zapłać.

12. Kancelaria parafialna w tym tygodniu we wtorek
od 16:00 do 16:45.

13. Remont organów trwa nadal, ofiarami składanymi na konto parafialne z dopiskiem ORGANY możemy ten remont wspierać. Bank Spółdzielczy w Oławie: 47958500072007040001350001 oraz Credit Agricola: 50194010763048314900000000
14. Zapowiedzi: Kornel Lech i Klaudia Markowska zap. 1

15. 7 maja na miejsce wiecznego spoczynku odprowadziliśmy śp. Romana Rynkiewicza.