IV NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – LAETARE 15.03.2026 r.

1. Dzisiejsza – czwarta niedziela Wielkiego Postu w tradycji Kościoła nazywamy ją niedzielą Laetare, czyli niedzielą radości. Widzimy to w zmianie postnego fioletu na różowy kolor szat liturgicznych.

W połowie Wielkiego Postu Kościół wzywa wiernych do radości, aby wszyscy podejmujący trud przemiany serca wytrwali w tym niełatwym codziennym wysiłku.

Dzisiejsza niedziela jest to trzecia niedziela miesiąca, naszymi modlitwami i ofiarami składanymi na tacę wspieramy naszą parafię,  prace remontowe.
Wielki Post, który obecnie przeżywamy, to wyjątkowa okazja do nawrócenia, do odnowienia naszej przyjaźni z Bogiem. To czas powracania do korzeni wiary i zadziwienia nad tajemnicą Bożej miłości, której wyrazem jest też stała obecność Pana Jezusa w Eucharystii. Dobrze wykorzystajmy ten czas, aby ugruntować w sobie człowieka prawego sumienia i autentycznie zaangażowanego w budowanie królestwa Bożego. Zbawiciel ciągle nas w tym umacnia, karmiąc nas swoim Ciałem, które uczynił pokarmem na życie wieczne. Przystępujmy często do stołu eucharystycznego.

Spowiedź święta i przyjęcie Pana Jezusa w Eucharystii są też warunkami do skorzystania z łaski odpustów związanych z trwającym w Kościele Rokiem Świętego Franciszka. Odpust ten – jak podaje Dekret Penitencjarii Apostolskiej – mogą uzyskać „wszyscy wierni bez wyjątku, którzy, z sercem wolnym od przywiązania do grzechu, wezmą udział w Roku Świętego Franciszka, nawiedzając w formie pielgrzymki jakikolwiek kościół klasztorny franciszkanów lub miejsce kultu w dowolnej części świata poświęcone Świętego Franciszkowi bądź z nim związane z jakiejkolwiek przyczyny, i tam pobożnie uczestniczyć będą w obrzędach jubileuszowych albo spędzą odpowiedni czas na pobożnej medytacji oraz zanosząc do Boga modlitwy, aby – na wzór Świętego Franciszka – w sercach rodziły się uczucia chrześcijańskiej miłości bliźniego i autentyczne pragnienia zgody i pokoju między narodami, kończąc modlitwą Ojcze nasz, Wierzę w Boga oraz wezwaniami do Najświętszej Maryi Panny, Świętego Franciszka z Asyżu, Świętej Klary i wszystkich Świętych Rodziny Franciszkańskiej”. Skorzystajmy z tego wyjątkowego daru, jaki Kościół przed nami otwiera.

2. Dzisiaj w kinie Apollo o godz. 14:00 zostanie wyświetlony film: „Najświętsze Serce”   Ponad 350 lat temu we Francji Jezus objawił św. Małgorzacie Marii Alacoque swoje Serce płonące miłością. To orędzie stało się kanwą filmu, który w opinii wielu „obudził Francję”, podbił francuskie kina, ale tym samym wywołał ostrą rekcję środowisk antyreligijnych, próbę cenzury, a nawet zakaz wyświetlania w niektórych miastach.  Najświętsze Serce to filmowa opowieść o samej istocie wiary chrześcijańskiej, o miłości Boga, który tak ukochał każdego człowieka, że pozwolił przebić swoje Serce na krzyżu Bohaterowie filmu w swoich świadectwach uosabiają największe problemy współczesnego świata: samotność, zmęczenie, brak sensu życia. . Opowiadają o odnalezieniu zaskakującego lekarstwa – relacji, która pomogła im na nowo odkryć siebie. Piękna muzyka, starannie nakręcone sceny fabularyzowane oraz liczne niezwykłe historie współczesnych ludzi sprawiają, że Najświętsze Serce przemawia sugestywnie zarówno do wierzących, jak i do tych, którzy wątpią; do przytłoczonych rodziców, a także do młodych, którym brakuje punktu odniesienia. Najświętsze Serce to nie jest zwykły religijny film. To realna pomoc w odnalezieniu drogi w świecie, który zapomniał, że jest kochany.

3. Dzisiaj (15.03.) przypada 35. rocznica śmierci wieloletniego proboszcza parafii w Dziećmorowicach Ks. Mieczysława Krzemińskiego. Msza Święta w intencji
śp. Ks. Mieczysława będzie sprawowana w poniedziałek 16.03. o godzinie 18:00.

4. 18 marca w środę  przypada rocznica urodzin Ks. Biskupa Marka Mendyka otoczmy dostojnego jubilata naszymi modlitwami.

5. W czwartek, 19 marca, przypada uroczystość Świętego Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny i Patrona Kościoła. W 1870 roku papież Pius IX ogłosił Świętego Józefa patronem Kościoła powszechnego i rodzin chrześcijańskich. Podczas Mszy Świętej w naszym kościele o godz. 18:00 przez wstawiennictwo Opiekuna Najświętszej Rodziny będziemy się modlić za mężów i ojców z naszej wspólnoty parafialnej i o godne wypełnianie przez nich swojego powołania. Kiedy wokół tyle trudności, codziennych kłopotów, niepewności z powodu braku pracy i środków do godnego życia, warto zwracać się o pomoc do Świętego Józefa nie tylko w dniu jego święta, ale także w każdy wtorek szczególnie jemu poświęcony. Święty Józef jest też patronem dobrej śmierci. Według tradycji odszedł z tego świata w ramionach samego Pana Jezusa. Jego wstawiennictwu będziemy zatem polecać wszystkich konających.

6. W czwartek 19.03. zapraszam młodzież klasy VIII na Mszę świętą o godzinie 18:00 i spotkanie przygotowujące do sakramentu bierzmowania.

7. Dziękuję za troskę o nasze świątynie w Dziećmorowicach i Modliszowie.   Za każdy wyraz dobroci i życzliwości składam serdeczne Bóg zapłać.
W zakrystii możemy składać ofiary na kwiaty do „Bożego Grobu”.

8. Niedzielę 22 marca będziemy gościli w naszej parafii s. Barbarę Mroziak ze Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej, która przybliży nam postać sługi Bożego Ks. Jana Schneidera.

9. Dzisiaj przypada trzecia niedziela miesiąca, naszymi modlitwami i ofiarami składanymi na tacę wspieramy naszą parafię.

10. W piątek 20 marca odbędzie się w Wałbrzychu 8. Ekstremalna Droga Krzyżowa. Godzina 20:00 Msza Święta w kościele p.w. Św. Jerzego i Matki Bożej Różańcowej na Białym Kamieniu. Zapisy przez stronę:  edk2026.

11. Niedziela 22 marca godzina 15:00 – Godzina Miłosierdzia – 6. między parafialne nabożeństwo do Bożego Miłosierdzia. Zaprośmy również naszych bliskich.

12. 22 marca w niedzielę, Koło Gospodyń Wiejskich w Dziećmorowicach zaprasza na kiermasz świąteczny przy kościele.

13. „Różaniec ratunkiem dla Polski” włączmy się w tę inicjatywę rozważając choć jedną tajemnicę różańca w rodzinie i parafii o uratowanie Polski, za Kościół, o przemianę ludzkich serc.

14. „Wesprzyj mnie” na ławkach i w przedsionku są rozłożone wizytówki – prośba o 1,5% podatku dla naszej parafianki.  Pomóżmy Pani Bożenie i jej bliskim.

15. Przypominam, że w naszej parafii w każdy piątek wielkiego postu o godz. 15:00 w Domu Seniora,  o 16:00 w Modliszowie i o 17:30 w Dziećmorowicach  razem z Chrystusem i Jego Bolejącą Matką przemierzamy Drogę krzyżową, a w niedziele o godz. 17:15 rozpamiętujemy mękę Pana Jezusa podczas Gorzkich żali. Wszystkich zachęcam do licznego udziału w tych nabożeństwach.

16. Kancelaria parafialna we wtorek i czwartek od 16:00 do 16:45.

17. W dniach od 13, 14 i 15 kwietnia będziemy mogli przynosić zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny.

18. W ostatnim czasie na miejsce wiecznego spoczynku odprowadziliśmy w piątek 13.03. śp. Andrzeja Kasak.